Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Bajorė (Centaurea)

Bajorė (Centaurea)

Bajorė (Centaurea)Bajorė – graižažiedžių (Asteraceae) šeimos augalai, paplitę Europoje, Azijoje, Siaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje laisvai auga 9 rūšys, tačiau darželiuose auginamos iš kitų kraštų introdukuotos dekoratyvinės rūšys. Bajorių žiedynai sudaryti iš dvejopų žiedų. Kraštiniai žiedai belyčiai, stambesni už vidurinius, dažniausiai ryškesnių spalvų, viduriniai dvilyčiai, vamzdiški ar piltuviški.
Kalninė bajorė (Centaurea montana). Savaime auga Europoje ir Mažojoje Azijoje. Stiebas nešakotas, 40—60 cm aukščio, su 1—2 graižais. Lapai sveiki, lancetiški, plaukuoti. Graižai iki 6 cm pločio. Kraštinių žiedų vainiklapiai mėlyni, vidurinių mėlynai violetiniai. Žydi gegužės—birželio mėn. Žiedams peržydėjus, stiebai išgula, lapai paruduoja, tačiau greitai iš kero išauga nauji lapai, kurie išlieka žali iki šalčių. Rudenį pražysta antrą kartą, tik ne taip gausiai.
Puošnioji bajorė (Centaurea pulchenima Willd). Tai viena iš gražiausių bajorių su dideliais, iki 6 cm pločio, šviesiai violetiniais graižais. Stiebas mažai šakotas, 60—80 cm aukščio. Lapai plunksniškai karpyti, jų viršutinė pusė pilkai žalia, apatinė — pilka. Žydi birželio—liepos mėn. ir pakartotinai, tačiau negausiai — rugsėjo mėn.
Bajorė šviesamėgis augalas, tačiau gali augti ir dalinėje paunksmėje. Gerai tinka sukultūrinta, puvenų turinti, nešlapia priemolio ar priesmėlio žemė. Priežiūra tokia pat, kaip ir kitų daugiamečių gėlių.
Sėklas geriausia sėti vėlai rudenį tiesiog į lysves ir užberti lengva, smėlinga, puveninga žeme. Žiemą galima sėti į dėžutes. Po 2—3 dienų, gerai palaisčius, dėžutės išnešamos į lauką ir laikomos po sniegu iki pavasario. Išdygę daigai pikuojami į daigynines lysves, o rudenį persodinami į nuolatinę vietą. Sėjant sėklas pavasarį į gruntą, reikia prižiūrėti, kad neperdžiūtų dirva, saugoti nuo piktžolių. Sėklos būna daigios iki 3 metų.
Kereliai dalijami 3—5 metų amžiaus. Geriausia persodinti ir dalyti anksti pavasarį. Sodinama 30—40 cm atstumu.
Daugiametės bajorės gali būti auginamos parkuose prie krūmų, sodinamos atskiromis grupėmis gazone ar kartu su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Žiedai tinka puokštėms, vandenyje ilgai išsilaiko.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *