Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Celiozija (Celosia)

Celiozija (Celosia)

sidabrinė celiozijaBurnotinių (Amaratilliaceac) šeimos gėlė. Iš 35 gentyje esančių rūšių gražiausia bei dekoratyviausia yra sidabrinė celiozija (Celosia argentea), kilusi iš Amerikos ir Pietryčių Azijos, 15—50cm aukščio. Lapai siauri, linijiškai lancetiški. Stiebas stačias, šakotas. Žiedai dvilyčiai, susitelkę į stačias piramidiškas šluoteles. Žydėjimo pradžioje žiedai būna rausvi, vėliau—šiaudų geltonumo. Vaisius — daugiasėklė, dangteliu atsidaranti dėžutė. Sėklos 1,5—2 mm skersmens, blizgančios. Yra du tipingi, gėlininkystėje plačiai žinomi varietetai: skiauterėtoji celiozija (Celosia cristata nana) ir plunksniškoji celiozija (Celosia pyramidalis plumosa).
Skiauterėtoji celiozija — 20—30 cm aukščio. Lapai kiaušiniški arba kiaušiniškai lancetiški, ryškiomis apatinių lapų gyslomis, žali arba raudoni. Žiedai smulkūs, raudoni, rožiniai, oranžiniai arba geltoni, susitelkę gaidžio skiauterės pavidalo žiedyne. Žydi nuo birželio mėnesio iki šalnų.
Plunksniškoji celiozija — 40—50 cm aukščio. Žiedynas piramidiškos šluotelės pavidalo. Žiedai raudoni arba geltoni, tinka puokštėms.
Celiozijos mėgsta šiltą, nuo vėjų apsaugotą, saulėtą vietą ir trąšią dirvą. Dauginamos tik sėklomis, kurios sėjamos kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje į smėlingą, gerai supuvusią lapinę arba mėšlinę žemę dėžutėse šiltnamyje arba inspekte. Daiginama ne žemesnėje kaip 15°C temperatūroje. Sudygsta per 8—10 dienų. Sėklos būna daigios 2 metus. Išdygę daigeliai labai jautrūs drėgmei (per gausiai laistomi išvirsta). Maždaug po dviejų savaičių nuo sėklų sudygimo daigeliai išpikuojami į dėžutes 8X8 cm atstumu. Vėliau jie pikuojami į inspektą arba persodinami į 7 cm skersmens vazonėlius po vieną daigą.
Į nuolatinę vietą celiozijos sodinamos antroje birželio pusėje, daigas nuo daigo 20—25 cm atstumu.
Celiozijos tinka lysvelėms, bordiūrams, klomboms, balkonams bei palangėms apsodinti ir auginti vazonuose.

skiauterėtoji celiozija
skiauterėtoji celiozija

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

3 komentarai

  1. Kaip ir kiek laistyti celozija?

    • GAVAU DOVANU KAIP MOTYNOS DIENAI. APATYNIAI LAPAI IŠDŽIUVO IKI BEVEIK ŽIEDU. AŠ JUOS NUKIRPAU IR GERAI PALAISČIAU, NET ILAŠINAU 2 LAŠUS JUODYNO I LEKŠTUTE SU VANENIU. AR TAIP BUS GERAI GELEI?

  2. kasko pradejo krastai ruduoti as ja laikau kambari

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *