Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Chrizantema indinė (Chrysanthemum indicum)

Chrizantema indinė (Chrysanthemum indicum)

Chrizantema indinė (chrysanthemum indicum)Chrizantema – astrinių (Asleraceae) šeimos gėlė, kilusi iš Vakarų Azijos. Yra daug veislių, kurios skiriasi žiedynų forma, dydžiu ir spalva. Gėlininkystėje chrizantemos praktiškai skirstomos į dvi grupes: stambiažiedes ir smulkiažiedes.
Stambiažiedės chrizantemos — 50—100 cm aukščio. Žydi nuo rugpjūčio iki gruodžio mėnesio įvairių formų bei spalvų žiedais. Dauginamos ūgliais, kurie pjaunami vasario—kovo mėnesiais nuo tam reikalui skirtų augalų. Tinkamiausi ūgliai yra iš žemės išaugusių atžalų viršūnėlės su 3—4 visiškai išsivysčiusiais lapais. Ūgliai sodinami į išplautą stambų smėlį arba smėlingą durpinę žemę dauginimo dėžėje arba ant stelažų šiltnamyje. Laikomi 12—15 CC temperatūroje, kartkartėmis apipurškiami vandeniu. Įsišaknija per 3 savaites. Įsišakniję ūgliai sodinami į mėšlinės ir velėninės žemės mišinį 8 cm skersmens vazonėliuose. Smarkiai augantiems ūgliams trumpinamos viršūnėlės, kad labiau šakotųsi:
Gegužės mėnesį jaunos chrizantemos persodinamos į 11 —13 cm skersmens vazonėlius. Imamas toks žemių mišinys: 1 dalis mėšlinės, 2 dalys velėninės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Vazonėliai statomi lauke į paruoštą lysvę, įleidžiant juos į žemę, 40—50 cm atstumu. Lysvė apie chrizantemas mulčiuojama perpuvusiu mėšlu arba durpėmis. Karštomis ir saulėtomis dienomis chrizantemas reikia gausiai laistyti ir purkšti. Tręšiamos 1—2 kartus per savaitę amonio salietros tirpalu (1 g salietros — 1 1 vandens). Nuo liepos vidurio chrizantemos tręšiamos ne tik amonio salietra, bet ir kitomis mineralinėmis trąšomis — superfosfatu ir kalio druska (12 g amonio salietros, 10 g kalio druskos, 20 g superfosfato — 10 1 vandens).
Be to, nuolat reikia šalinti lapų pažastyse išaugusius ūglius (panašiai kaip pomidorams), nes priešingu atveju stambiažiedės chrizantemos sukraus labai daug žiedinių pumpurų ir žydės smulkiais žiedais.
Smulkiažiedes chrizantemos — 50—70 cm aukščio. Žydi nuo rugpjūčio iki gruodžio mėnesio įvairiaspalviais žiedais. Tinkamai išaugintame krūmelyje jos sukrauna 80—120 žiedų. Šios chrizantemos dauginamos ūgliais, kurie pjaunami kovo—balandžio mėnesiais. Toliau ūgliai prižiūrimi taip pat, kaip stambiažiedžių, tik smulkiažiedes chrizantemos į lysves sodinamos be vazonų.
Gausiažiedžiams krūmeliams suformuoti šios grupės chrizantemų viršūnėlės karpomos: baltai žydinčių — iki rugsėjo, o kitomis spalvomis — iki liepos—rugpiūčio mėnesio.
Rugsėjo pradžioje smulkiažiedes chrizantemos sodinamos į 15 16 cm skersmens vazonėlius, kurie 2—3 savaites paliekami toje pačioje lysvėje. Rugsėjo pabaigoje jie nešami į šviesų, gerai vėdinamą šiltnamį arba kambarį ir laikomi 10—12°C temperatūroje.
Dauginimui skirtų chrizantemų laikymas. Peržydėjusios chrizantemos laikomos kaip medžiaga dauginimui. Jų stiebai nupjaunami (paliekant 5—6 cm virš šaknies kaklelio), vazonai sunešami į vėsią patalpą ir, 1—2 kartus per savaitę palaistant, laikomi iki gruodžio mėnesio. Tada chrizantemos persodinamos į didesnius vazonus (į anksčiau nurodytą žemių mišinį) ir laikomos šviesioje vietoje, 5—6 °C temperatūroje. Sausio mėnesį temperatūra keliama iki 8—10°C ir chrizantemos pradedamos normaliai laistyti. Vasario—kovo mėnesį jas jau galima dauginti.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

3 komentarai

  1. TInginių balandėlius ganmiu visai kitaip, bet šiandien išbandžiau ir šį receptą. Kaip tinginiui tai gana nemažai darbo buvo Irmutė įvertino puikiai, tėtis nelabai. Tik aš padažą kitokį dariau: pakepiau morkas, suverčiau smulkintus konservuotus pomidorus, truputį vandens, bazilikų, tada sudėjau kukulius ir pabaigiau troškinti puode ant viryklės.

  2. Man labai patinka geles

  3. Man patinka sios geles.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *