Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Didysis debesylas (Inula helenium)

Didysis debesylas (Inula helenium)

didysis-debesylasDidysis debesylas – daugiametis žolinis 50-150 cm aukščio, astrinių (Asteraceae) šeimos augalas (dar vadinamas : debesylą, tarpažolė). Šakniastiebis rudas, storas, kvapus, su nedaugeliu storų šaknų. Stiebai statūs, briaunoti, plaukuoti. Lapai pražanginiai, dideli, jų apatine pusė gausiai plaukuota, viršutinė beveik plika. Žiedynas – geltonas graižąs, išauga stiebo ir šakų viršūnėse. Vaisius – lukštavaisis.
Žydi liepos-rugpjūčio mėn. Vaisius subrandina rugsėjo mėn. Dauginasi sėklomis ir šakniastiebiais. Lietuvoje auginamas darželiuose, gėlynuose, botanikos soduose. Drėgnose vietose, upių pakrantėse pasitaiko ir sulaukėjusių šių augalų.
Vaistams vartojama debesylo šakniastiebiai su šaknimis (Rhizomata cum radicibus Inulae). Šakniastiebiai su šaknimis daugiausia kasami antraisiais ar trečiaisiais augimo metais. Kasama rudenį arba ankstyvą pavasarj, kol neprasikalę daigai. Nuplaunami, supjaustomi 20 cm ilgio gabaliukais ir džiovinami džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 40° C temperatūroje.
Sausa žaliava – įvairios formos gabaliukai iki 20 cm ilgio ir 1 -3 cm pločio, stipraus, labai savito kvapo, aštraus skonio. Ji laikoma sausoje vietoje ne ilgiau kaip 3 metus.
Debesylo eterinis aliejus turi antiseptinių, priešuždegiminių savybių. Šaknų nuoviras lengvina atsikosėjimą (ypač padeda, kai išsiskiria labai klampūs, tiršti skrepliai), ir vartojamas įvairioms kvėpavimo takų ligoms (bronchitui, tracheitui) gydyti. Gaminamas taip: valgomasis šaukštas susmulkintos žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens, ir virinama 25-30 min. nuėmus nuo viryklės, po 10 min. nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.
Nuoviras taip pat normalizuoja padidėjusią virškinamojo trakto motorinę ar sekrecinę funkciją, slopina uždegiminius procesus, todėl tinka skrandžio ir žarnyno ligoms gydyti, skausmui malšinti. Iš išskirtų iš debesylo biologiškai aktyvių medžiagų gaminamas vaistinis preparatas alantonas. Jis, kaip antiuždegiminis ir skatinantis gleivių sekreciją vaistas, vartojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti. Geriama po 1 tabletę 3-4 kartus per dieną pusę valandos prieš valgį.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *