Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Jacintas (Hyacinthus)

Jacintas (Hyacinthus)

rytinis jacintas (Hyacinthus orientalis)Jacintas – lelijinių (Liliaceae) šeimos augalas. Gentyje yra 30 rūšių, kurios savaime auga Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje, Siaurės Afrikoje. Viena iš rūšių — rytinis jacintas (Hyacinthus orientalis) — 15—30 cm aukščio. Jis davė pradžią kultūrinėms veislėms. Stiebas stačias su 5—12 lapų. Lapai linijiški. Žiedai balti, geltoni, violetiniai, rožiniai, raudoni, mėlyni, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, susitelkę gausiažiedėse kekėse. Žydi balandžio-gegužės mėnesiais. Esti ankstyvų ir vėlyvų veislių. Jacintai tinka lysvelėms, klomboms apsodinti, skinti ir pražydinimui žiemą. Mūsų klimato sąlygomis žiemoja pridengti. Mėgsta saulėtą, šiltą vietą ir trąšią priesmėlio dirvą. Sodinami rugsėjo mėnesį 10—12 cm gyliu. Pavasarį, nuėmus dangą, jacintai tręšiami mineralinių trąšų mišiniu. Vienoje vietoje gali augti 3—4 metus.
Dauginami sėklomis ir svogūnėliais. Sėklomis dauginami, kai norima gauti naujų veislių. Iš sėklų išauginti jacintai žydi tik po 6 metų. Sėklos sėjamos rugsėjo mėnesį į smėlingą lapinę arba viržinę žemę daigyne. Žiemai reikia pridengti medžių lapais arba smulkiais šiaudais. Pavasarį pasirodo daigeliai, kurie greitai baigia vegetaciją. Sėjinukai iš daigyno išraunami trečiais ketvirtais metais ir sodinami į kitą vietą. Į nuolatinę vietą sodinami tik penktais metais.
Geriausia jacintus dauginti svogūnėliais: imami sveiki, dideli svogūnai, kuriems atsargiai iki lapelių išpjaunamas dugnelis. Po to svogūnai sudedami (pjūviais į viršų) į dėžutes ir sausoje, gerai vėdinamoje, tamsioje (20°C) patalpoje 5—6 dienas džiovinami. Žaizdoms apdžiūvus, patalpos temperatūra keliama iki 35°C. Per 35—45 dienas išpjauto dugnelio vietoje atsiranda žirnio dydžio svogūnėliai. Tada patalpa apšviečiama ir drėkinama (laistomos grindys), kad drėgmė būtų apie 80%.
Spalio mėnesį motininiai svogūnai kartu su visais svogūnėliais sodinami lauke į daigynus „aukštyn kojomis“. Žiemai pridengiami lapais arba eglišakėmis. Daigyne laikomi 2 metus. Trečiąją vasarą svogūnai iškasami, svogūnėliai nuo jų atskiriami, apdžiovinami ir vėl sodinami į daigynus 15 cm atstumu. Čia auginami iki žydėjimo.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *