Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Kardelis (Gladiolus)

Kardelis (Gladiolus)

Kardelis (Gladiolus)Kardelis (dar vadinamas gladijolė) tai kardelinių (Iridaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų ir Vidurio Afrikos. Gentyje yra 250 rūšių. Stiebas stačias, daugiažiedis, 30— 100 cm aukščio. Žiedai įvairių spalvų, susitelkę į vienašonį arba dvišonį žiedyną – varpą. Žydi nuo liepos mėnesio iki vėlyvo rudens.
Kardelis skirstomas į 2 grupes: stambiažiedį (Gladiolus gandavensis hybridus)—20 cm skersmens žiedais, ir smulkiažiedį (Gladiolus primulinus) – 4—5 cm skersmens žiedais. Abiejose grupėse yra labai daug gražių veislių, kurios skiriasi aukščiu, žiedų stambumu, jų forma ir spalva.
Tinka lysvėms apsodinti, grupėms gazonuose sudaryti ir ypač skynimui.
Mėgsta saulėtą, šiltą, apsaugotą nuo vėjų vietą ir trąšią, giliai įdirbtą dirvą.
Kardeliai dauginami sėklomis ir gumbasvogūnėliais (vaikučiais). Sėklomis dauginama, kai norima gauti naujų veislių. Sėklos sėjamos vasario—balandžio mėnesiais į smėlingą žemę dėžutėse. Sudygsta per 3 savaites. Sėklos daigios 4 metus. Daigai su trim lapeliais pikuojami 3—4 cm atstumu į dėžutes, kuriose jie laikomi iki rudens. Vasarą dėžutės laikomos lauke. Pudenį sėjinukai jau turi nedidelius gumbiasvogūnėlius, kurie iš dėžučių iškasami, apdžiovinami saulėje ir laikomi vėsioje patalpoje iki pavasario. Žydi antrais trečiais, kartais net ketvirtais metais. Suaugusių kardelių gumbasvogūniai į nuolatinę vietą sodinami balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje 25 cm atstumu. Sodinimo gylis priklauso nuo dirvos. Sunkioje dirvoje gumbasvogūniai sodinami 7 cm, vidutinio sunkumo—10 cm ir lengvoje — 12 cm gyliu. Smulkiažiedžio kardelio gumbasvogūniai sodinami sekliau.
Per sausras kardelius reikia gausiai laistyti. Labai naudinga augančių kardelių tarpuose dirvą mulčiuoti durpėmis. Kardeliai tręšiami, laistant praskiestomis mėšlo srutomis ir mineralinių trąšų mišiniu.
Spalio pabaigoje kardeliai iškasami, sunešami į sausą, vėjo perpučiamą patalpą ir džiovinami 30—40 dienų. Po to atskiriami vaikučiai, pašalinamos sausos šaknys. Motininiai gumbasvogūniai ir vaikučiai sudedami į dėžutes atskirai. Per žiemą laikomi 5— 6°C temperatūroje.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

2 komentarai

  1. Ir as auginu bet greitai perzidejo tai dabar nezinau ka dariti,ar laikyti zemese ir laistyti,nors jau ziedu nera,bet auda kazkokie guzai,gal ten seklos.

  2. Norėčiau patikslinti dėl kardelių „skirstymo“.
    Jeigu pagal žiedų dydį, jie skirstomi į 5 grupes: gigantiškuosius (.15 cm), stambiažiedžius (11,5-15 cm), vidutinius (9-11,5 cm), smulkiažiedžius (6-9 cm) ir miniatiūrinius (iki 6 cm skersmens). Nereikia to skirstymo painioti su kardelių botaninėmis rūšimis, nes smulkiažiedžiai – tai ne G. primulinus, o tokie patys kardelių tarprūšiniai hibridai, kaip ir stambiažiedžiai ar gigantiškieji (kurie, vėlgi, nėra vien G. gandavensis hibridai). todėl smulkiažiedžiai nesunkiai kryžminasi su stambiažiedžiais.
    Gladiolus primulinus Lietuvoje nėra labai paplitę. Kiek dažniau kultūroje auginama veislė ‘Atom’. Didžiojoje Britanijoje su įvairiomis kardelių botaninėmis rūšimis dirba keli selekcininkai. Jie yra išvedę nemažai įdomių šių botaninių rūšių veislių, taip pat ir G. primulinus. Tačiau jų dekoratyvumas žymiai menkesnis už pas mus auginamų smulkiažiedžių tarprūšinių hibridų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *