Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Leukonija (Matthiola)

Leukonija (Matthiola)

leukonijaLeukonija – kryžmažiedžių (Brassicaccae) šeimos, 20—80 cm aukščio gėlė, kilusi iš Pietų Europos. Stiebas pilkai žalias, dažnai šakotas, apatinė jo dalis sumedėjusi. Lapai bukai lancetiški. Žiedai balti, rožiniai, raudoni, kreminiai, violetiniai, tuščiaviduriai ir pilna-viduriai, susitelkę į varpišką žiedyną, stipriai kvepiantys. Leukonijos skirstomos į vasarines, rudenines ir žiemines.
Vasarinės leukonijos — 20—25 cm. Jų yra žemaūgių, vidutinio aukščio — 30—45 cm ir aukštaūgių — 60—80 cm aukščio.
Žemaūgės vasarinės leukonijos:
1. Žemaūgės stambiažiedės piramidinės leukonijos—20—25 cm aukščio, stambiais žiedais. Centrinis žiedynas daug stambesnis ir ilgesnis už šoninius. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio. Grupėje yra daug gražių veislių, kurios viena nuo kitos skiriasi žiedų spalva ir ūgiu.
2. Žemaūgės stambia žiedės leukonijos — 20 cm aukščio, šakotos, smulkiais lapais. Centrinis žiedynas vienodo ilgio su šoniniais. Žiedai stambūs. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio.
Vidutinio aukščio vasarinės leukonijos:
1. Erfurto leukonijos— 30 cm aukščio, šakotos. Žiedai vidutinio dydžio. Centrinis žiedynas ilgesnis už šoninius. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio. Veislės viena nuo kitos skiriasi žiedų spalva ir lapais.
2. Puokštinės (Victoria) leukonijos —30 cm aukščio, šakotos, piramidiškos. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio. Tinka pražydinimui žiemą.
3. Remontantinės stambiažiedės leukonijos — 30—45 cm aukščio, šakotos, auga kaip krūmelis. Žiedai stambus. Centrinis žiedynas vienodo ilgio su šoniniais. Žydi nuo birželio iki lapkričio mėnesio. Grupėje yra apie 10 veislių, kurios skiriasi žiedų spalva.
Aukštaūgės vasarinės leukonijos:
1 Drezdeno remontantinės leukonijos — 60 cm aukščio, labai šakotos, išsikerojusios. Žiedai vidutinio dydžio. Centrinio žiedyno žiedai stambesni už šoninių žiedynų žiedus. Visi žiedynai vienodo ilgio. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio. Tinka pražydinimui žiemą.
2. Stambiosios Excelsior leukonijos — 60—70 cm aukščio. Vienastiebės (neaukštos). Žiedai labai stambūs, pilna-viduriai. Viename žiedyne esti 15—20 žiedų.- Žydi nuo biržeiio mėnesio iki vėlyvo rudens. Tinka pražydinimui žiemą.
3. Bismarko leukonijos — 70—80 cm aukščio, šakotos. Žiedai labai stambus. Centrinis žiedynas daug stambesnis ir ilgesnis už šoninius. Žydi vėlai.
Visų grupių vasarinės leukonijos tinka klomboms, lysvelėms, balkonams apsodinti, grupėms sudaryti, skinti ir auginti vazonuose.
Rudeninės leukonijos. Šios leukonijos nuo vasarinių skiriasi tuo, kad jų sėklos pribręsta tik kitais metais.
Vertingesnės rudeninės leukonijos:
1. Ankstyvosios —40 cm aukščio, šakotos, piramidiškos. Žiedai stambūs. Centrinis žiedynas ilgesnis už šoninius. Žydi nuo rugpjūčio mėnesio iki stipresnių šalnų. Grupėje yra keletas vertingų veislių. .
2. Šotlandiškosios rudeninės — 25 cm aukščio, labai šakotos. Žiedai stambus, pilnaviduriai.
3. Paprastosios rudeninės — 40 cm aukščio, šakotos, piramidiškos. Žiedai stambūs. Centrinis žiedynas ilgesnis už šoninius. Žydi įvairiaspalviais žiedais nuo rugpjūčio mėnesio iki vėlyvo rudens. Grupėje yra daugiau kaip 15 veislių, kurios skiriasi žiedų spalva ir lapų išvaizda.
Žieminės leukonijos. Šios leukonijos yra dvimetės. Jų stiebo apatinė dalis sumedėjusi.
1. Nicos ankstyvosios —70—80 cm aukščio, labai šakotos. Žiedai stambūs.
2. Žieminės stambia žiedės (Erfurto) — 50—60 cm aukščio, labai šakota stiebo viršūnė. Žiedai stambūs.
Leukonijos mėgsta molingą, trąšią dirvą ir saulėtą vietą. Nepakenčia šviežio mėšlo.
Vasarinių leukonijų sėklos sėjamos kovo mėnesį į inspektą arba dėžutes šiltnamyje. Sėjai imama velėninė žemė ir smėlis. Sėjama rečiau, nes, tankiai pasėjus, įsimeta pelėsis ir diegavirtė. Sėklos daigios 3—4 metus. Sudygsta per 6—8 dienas. Maži daigeliai bijo drėgmės. Jie mėgsta gryną orą, todėl inspektą reikia gerai vėdinti. Daigai pikuojami 3 cm atstumu, kai turi du tikruosius lapus. Pikavimui žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies velėninės žemės, 0,5 dalies mėšlinės ir 0,3 dalies smėlio. Daigai į nuolatinę vietą sodinami kuo anksčiau, 20—40 cm atstumu (iš inspekto jie raunami su žeme). Šalnų nebijo, pakenčia net 3—4 C šaltį.
Rudeninės leukonijos, pasėtos tuo pačiu laiku, kaip vasarinės, pradeda žydėti tik vasaros pabaigoje (rugpjūčio mėnesį). Kad rudeninės leukonijos žydėtų Naujiesiems metams, jas reikia sėti gegužės mėnesį. Daigai pirmą kartą pikuojami į inspektą, antra kartą —į 10 cm skersmens vazonėlius. Vazonėliai laikomi inspekte. Rudenį leukonijos persodinamos į 13 cm vazonėlius, kurie iš pradžių dar laikomi inspekte, o vėliau sunešami į šaltą šiltnamį. Lapkričio pradžioje šiltnamio temperatūra keliama iki 15C. Žieminės leukonijos sėjamos gegužės—birželio mėnesį. Šiuo laiku pasėtos ankstyvosios veislės žydi sekančių metų kovo—balandžio (Nicos ankstyvosios), o vėlyvosios veislės — gegužės—birželio mėnesiais.
Žieminės vėlyvosios leukonijų veislės, pasodintos kitų metų pavasarį į lauką, žydi kaip ir vasarinės leukonijos visą vasarą iki vėlyvo rudens.
Vasarines leukonijas, auginamas sėkloms, per vasarą keletą kartų reikia išjudinti iš šaknų, lengvai patraukiant už stiebo į viršų. Tai pagreitina brendimą sėklų, iš kurių išauga daugiau pilnavidurių augalų. Sėklas išaugina tik tuščiavidurės leukonijos. Selekcininkų nustatyti du leukonijų sėklojų morfologiniai požymiai, pagal kuriuos galima lengvai atskirti, kurių leukonijų palikuonys bus pilnaviduriai ir kurių tuščiaviduriai. Leukonijos, kurių palikuonys bus pilnaviduriais žiedais, esti silpnesnės, turi apvalesnes, trumpesnes, susiglaudusia viršūnėle ankštarėles. Ir atvirkščiai, leukonijos, kurių palikuonys žydės tuščiaviduriais žiedais, esti vešlios, turi plokštesnes, ilgesnes su dviem „rageliais“ galuose ankštarėles.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *