Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Lūgnė (Nuphar lutea)

Lūgnė (Nuphar lutea)

LūgnėPaprastoji lūgnė – daugiametis vandens, lūgninių (Nymphaeaceae) šeimos augalas (dar vadinamas : bumbolai, lapukas, lėpė, liugniai, liugnas, lūgnas, lugnos, pumpos). Šakniastiebis storas, mėsingas, iki 2 m ilgio, su nukritusių lapų pėdsakais ir daugeliu plonų pridėtinių šaknų. Apatiniai lapai pusiau persišviečiantys, ant trumpų lapkočių, išaugę iš šakniastiebio. Plūduriuojantieji vandens paviršiuje lapai tamsiai žali, su ilgais lapkočiais, lygiakraščiai. Žiedai stambūs, pavieniai, geltoni, ant ilgų žiedkočių. Vaisius – sultinga, žalia dėžutė. Subrendusi būna gleivėta.
Paprastoji lūgnė paplitusi Lietuvos ežeringuose rajonuose. Auga stovinčiuose ir lėtai tekančiuose vandenyse: ežeruose, tvenkiniuose, upių užutekiuose. Žydi birželio-rugsėjo mėn.
Medicinoje vartojami augalo šakniastiebiai (Rhizomata Nupharis lutei). Ištraukti iš vandens telkinio šakniastiebiai nuplaunami šaltu vandeniu, supjaustomi ne storesniais kaip 1 cm gabaliukais ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje. Baigti džiovinti galima džiovykloje, tačiau ne aukštesnėje kaip 35-45° C temperatūroje. Išdžiūvusi žaliava iš paviršiaus tamsiai pilka, pjūvyje – pilkšvai gelsva, saldoko kvapo, kartaus skonio.
Augalas kaupia alkaloidus, kurie turi spermatocidinių savybių. Farmacijos pramonės gaminamas preparatas liutenurinas vartojamas kaip kontracepcinė priemonė, taip pat trichomonų sukeliamoms ligoms gydyti (vaginalinės žvakutės arba tabletės), linimentu gydomos odos ligos, kurias sukelia gramteigiami mikroorganizmai arba Candida genties mieliagrybiai.
Pašalinis liutenurino veikimas – vietinis dirginimas.
Pasitaiko, kad vaikai paragauja augalo šakniastiebio ir apsinuodija. Apsinuodijimo požymiai – viduriavimas, vėmimas, po to ilgai trunkąs miegas. Pirmoji pagalba yra skrandžio plovimas. Po to reikia nedelsiant kviesti gydytoją.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *