Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Monstera (Monstera deliciosa)

Monstera (Monstera deliciosa)

Monstera (Monstera deliciosa)Monstera – ajerinių (Araceae) šeimos Pietų Amerikos drėgnų atogrąžinių miškų augalas. Tenai augdamas savo šliaužiančiu, tamsiai žaliu stiebu aukštai įlipa į medžius. Iš 7—8 m aukščio kaip virvės kabo 1—2 cm storio orinės šaknys. Ties kiekvienu lapu jų esti po vieną arba dvi. Pasiekusios dirvą, tos šaknys įsitvirtina. Lapai dideli, tamsiai žali, skylėti. Žiedai įdomūs — apgaubti dideliu gelsvai baltu papėdlapiu —primena kalijos žiedus. Kambariuose auginamos monsteros žydi retai. Vaisiai — burbuolės, panašios į kukurūzų burbuoles. Prinokusios jos stipriai kvepia ananasu, valgomos.
Kai ore susikaupia daug drėgmės (prieš lietų), monsteros „verkia“— lapų pakraščiuose lašais iš žiotelių sunkiasi vanduo. Dauginama sėklomis, atvežamomis iš atogrąžinių kraštų, stiebo gabaliukais, ūgliais ir atžalomis.
Didelę seną monsterą su ištįsusiu, išsirangiusiu, belapiu stiebu galima atnaujinti. Tam tikslui lapuota viršūnė su dalimi orinių šaknų nupjaunama (žaizda apibarstoma trinta medžio anglimi) ir sodinama į vazoną, kartu sudedant ir orines šaknis. Likęs senas stiebas pjaustomas gabaliukais taip, kad kiekvienas iš jų turėtų po 1—2 akutes. Gabaliukai sudedami į drėgną smėli arba smėlingą žemę; 18—20°C temperatūroje įsišaknija per 2—3 mėnesius. Monsterą galima išauginti ir iš šoninių ūglių bei atžalų. Monsterą persodinama pavasarį. Žemių mišinys paruošiamas iš 1 dalies lapinės, 1 dalies durpinės, 2 dalių velėninės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Vasarą monsterą reikia gausiai laistyti ir tręšti galvijų mėšlo srutomis arba amonio salietra. Gerai žiemoja 12— 15°C temperatūroje.
Svyrančių orinių monsteros šaknų nupjaustyti nepatariama, tik galima sukišti į vazono žemę, nes jos papildomai maitina augalą.
Monstera žiedas (Monstera deliciosa)

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *