Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Narcizas (Narcissus)

Narcizas (Narcissus)

Narcizas (Narcissus)Narcizas – amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos, 20—45 cm aukščio gėlė, dažnai maloniai kvepianti. Savaime auga Europoje, prie Viduržemio jūros ir Azijoje. Stiebas vienažiedis arba daugiažiedis. Lapai linijiški. Žiedai balti arba geltoni su ilgomis arba trumpomis karūnėlėmis, pavieniai arba susitelkę kekėse. Žydi balandžio—gegužės mėnesiais. Pagal žiedų formą, spalvą, žiedų kiekį ant stiebo ir kitus požymius narcizai skirstomi į 11 grupių.
1. Vamzdiniai narcizai (Trumpei narcissi) —20—40 cm aukščio. Žiedai pavieniai, balti, šviesiai arba ryškiai geltoni, dvispalviai ir įvairiaspalviai. Žydi balandžio pabaigoje. Visi vamzdiniai narcizai kvepia. Ši grupė dar skirstoma į 4 pogrupius: a) geltonieji vamzdiniai narcizai. Apyžiedis geltonas, karūnėlė (vamzdelis) šviesesnė. Veislių daug.
b) dvispalviai vamzdiniai narcizai. Apyžiedis baltas, karūnėlė geltona arba šviesiai rožinė; c) baltieji vamzdiniai narcizai. Apyžiedis ir karūnėlė balti; d) įvairiaspalviai vamzdiniai narcizai — apyžiedžio ir karūnėlės spalvų derinys skirtingas.
2. Plačiakarūniai narcizai — stiebas vienažiedis. Karūnėlė (vamzdelis) ilga, tačiau trumpesnė už apyžiedžio lapelį. Šios grupės narcizai taip pat skirstomi į 4 pogrupius: a) apyžiedis ir karūnėlė spalvoti, tik karūnėlės viršūnė-šiek tiek blankesnė; b) apyžiedis baltas, karūnėlė spalvota;
c) apyžiedis ir karūnėlė balti; d) apyžiedžio ir karūnėlės kitokie spalvų deriniai. Veislių nedaug.
3. Trumpakarūniai narcizai — stiebas vienažiedis, karūnėlė trumpa, ne ilgesnė kaip 1/3 apyžiedžio lapelio ilgio. Jų taip pat yra 4 pogrupiai: a) apyžiedis ir karūnėlė spalvoti; b) apyžiedis baltas, karūnėlė geltona arba raudona; c) apyžiedis ir karūnėlė balti; d) apyžiedžio ir karūnėlės skirtingi spalvų deriniai. Veislių labai mažai.
4. Pilnaviduriai narcizai —20—45 cm aukščio. Stiebas su vienu arba su keliais pilnaviduriais žiedais.
5. Trikuokiai narcizai — 15—30 cm aukščio.. Stiebas su 5—9 nedideliais, kabančiais žiedais. Būna pilnavidurių. Veislių nedaug.
6. Ciklameniniai narcizai — žiedai su ilga, cilindriška karūnėle ir siaurais, atlenktais, kaip ciklamenų, apyžiedžio lapeliais. Pas mus nepaplitę.
7. Zonkiliniai narcizai — žinoma daug hibridinių formų bei varietetų. Žiedai geltoni, po 4—6 ant stiebo. Būna pilnavidurių. Šie narcizai pas mus lauke nežiemoja.
8. Puokštiniai (poetazo) narcizai —30—35 cm aukščio. Stiebas daugiažiedis (nuo 2 iki 40 žiedų). Apyžiedis baltas, rečiau geltonas. Karūnėlė geltona arba oranžinė. Dauguma hibridinių veislių išvesta kryžminant Narcissus tazetta su Narcissus poeticus.
9. Poetiniai narcizai — 25—45 cm aukščio. Stiebas vienažiedis. Apyžiedis baltas. Karūnėlė trumpa, karbuota, geltona, oranžinė arba raudona. Esti pilnavidurių, stipriai kvepiančių veislių. Žydi gegužės mėnesį.
10. Laukiniai narcizai. Šiai grupei priklauso visos laukinių narcizų rūšys ir jų savaiminiai tarprūšiniai hibridai, formos ir varietetai.
11. Skeltakarūniai narcizai. Priklauso įvairios narcizų rūšys, kurios savo požymiais skiriasi nuo minėtų grupių narcizų. Šios grupės narcizai turi ne ištisai suaugusią karūnėlę, o padalytą į 6 dalis.
Narcizai tinka grupėms sudaryti gazonuose, auginti daugiamečių gėlių mišriose lysvėse, alpinariumuose, bordiūruose, skinti ir pražydinti žiemą.
Jie mėgsta saulėtą vietą (pusiau pavėsyje neblogai auga vamzdiniai ir trikuokiai narcizai) ir priesmėlio arba priemolio geros struktūros dirvą. Tinkamiausia dirvos reakcija — neutrali (ph 6—7). Dirva įdirbama 30—40 cm gyliu. Šviežiu mėšlu tręštos dirvos narcizai nepakenčia. 1 m2 dirvos galima skirti 8—10 kg perpuvusio mėšlo, 100 g kaulamilčių, 50 g pelenų arba 50 g kalio druskos (40%). Trąšos įterpiamos į dirvą 2 savaites prieš narcizus sodinant. Svogūnai sodinami rugpijučio—rugsėjo ir vėliausiai—spalio mėnesiais, 10 — 15 cm gyliu į sunkią dirvą ir 15—20 cm gyliu —į lengvą dirvą, 15 cm atstumu. Narcizų svogūnėliai iškasami, kai lapai sudžiūsta, dažniausiai liepos—rugpjučio mėnesiais. Šias gėles reikia persodinti kas 4—5 metai. Dauginami atskiriant išsišakojusius svogūnus nuo motininio svogūno. Atskirti svogūnai 1—2 metus auginami daigyne ir tik paskui sodinami į nuolatinę vietą. Sėklomis narcizus daugina tik mėgėjai ir selekcininkai. Iš sėklų išauginti narcizai žydi ketvirtais penktais metais.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

8 komentarai

  1. rašo:Laba diena,taip, šie sveikatos siimuktrai labai susiję antsvoriu.Ką daryti visų pirma reikia ateiti pas mus į kliniką, gydytojas dietologas surinks reikiamą informaciją ir nurodys ką turite daryti.Kadangi lieknėjimas tai intervencija į Jūsų sveikatą, nepatariu lieknėti be gydytojo dietologo pagalbos.

  2. Labai grazios gėlės mano megstamiausios ir jas dar taip idomiai aprasėte !!!!!!!!! =D =D =D =D

  3. sveiki, jus man pasakykite ar narcizai auga aiema aisku ne lietuvoja anglijoja.aciu.

  4. io’hio’gyi’igyi’yhi’bhojo

  5. man labai patinka narcizai ir ju yvairios spalvos!!!

  6. narcizai mano pacios graziauzios ir nuostabiausios geles man jos labia patinka

  7. MAN PATINKA ŠIOS GĖLĖS.O JŪS JAS LABAI GRAŽIAI BEI ĮDOMIAI APRAŠĖTE .

  8. PUIKU .IR LABAI ĮDOMU .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *