Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Rudeninis vėlyvis (Colchicum autumnale)

Rudeninis vėlyvis (Colchicum autumnale)

Rudeninis vėlyvisRudeninis vėlyvis – daugiametis žolinis, lelijinių (Liliaceae) šeimos augalas (dar vadinamas : mirštamasis, nelaiką, svogūnėlis vėlyvas, vėluonės, vėluožiedis). Auga iš gumbasvogūnio. Stiebas požeminis, trumpas. Lapai pamatiniai, lancetiški. Žiedai dideli, rausvai violetiniai, piltuviški. Vaisius – daugiasėklė dėžutė. Augalas žydi rugpjūčio-rugsėjo mėn.
Rudeninis vėlyvis auga drėgnose pievose. Lietuvoje tai beveik išnykęs augalas. Kultivuojamas. Kaip dekoratyvinis auginamas soduose, gėlynuose. Įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Jį draudžiama skinti, rinkti visoje Lietuvos teritorijoje.
Vaistams vartojami gumbasvogūniai (Bulbotuber Colchici recens). Juose yra daug stipriai veikiančių alkaloidų – kolchicino, kolchamino ir kt. Tai labai nuodingas augalas, liaudies medicinoje nevartojamas.
Mokslininkai nustatė, kad rudeninio vėlyvio alkaloidai stabdo ląstelių dalijimąsi, todėl vartojami virškinamojo trakto ir odos vėžiniams susirgimams
Odos vėžiniams susirgimams gydyti farmacijos pramonė gamina 0,5 % kolchamino tepalą, juo tepamos naviko pažeistos odos vietos. Virškinamojo trakto onkologinės ligos gydomos kolchamino tabletėmis.
Preparatai yra nuodingi, todėl be gydytojo leidimo jų vartoti negalima. Gydymo metu stebima ne tik ligonio bendra savijauta, bet ir kraujo sudėtis (kolchaminas slopina kraujo kūnelių gamybą). Sergantiems anemija vėlyvio preparatų vartoti negalima.

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *