Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Vaistinis smidras (Asparagus officinalis)

Vaistinis smidras (Asparagus officinalis)

Vaistinis smidrasVaistinis smidras – daugiametis, iki 150 cm aukščio žolinis, lelijinių (Liliaceae) šeimos augalas (dar vadinamas : šilkinėlė, šilkadiemedis, žaliukas). Šakniastiebis storas, mėsingas, trumpas. Nuo jo driekiasi kuokštas šaknų. Stiebų keletas, jie statūs, ploni, šakoti. Lapai mažų žvynelių pavidalo. Jų pažastyse po 3-6 auga pakitusios siūliškos šakelės – kladodžiai. Žiedai smulkūs, žalsvai gelsvi, nusvirę ant ilgokų žiedkočių. Vaisius – rutuliška, raudona uoga. Joje – šešios juodos raukšlėtos sėklos.
Vaistinis smidras Lietuvoje daugiausia auginamas kaip dekoratyvinis augalas. Savaime augantis retas, sutinkamas tik Nemuno ir Nevėžio aliuvinėse pievose. Kitose šalyse vaistinis smidras auginamas ir kaip vaistinis augalas bei daržovė, nes jauni požeminiai jo ūgliai valgomi (virti, kepti, konservuoti, iš jų gaminamas kavos surogatas). Dauginamas sėklomis, kero dalijimu. Žydi birželio-liepos mėn.
Vaistams vartojami šakniastiebiai su šaknimis (Rhizomata cum radicibus Asparagi) ir jauni ūgliai. Šakniastiebiai su šaknimis kasami anksti pavasarį arba rudenį. Nuplaunamos žemės ir džiovinami. Švieži ūgliai, kurie tinka vartoti maistui, yra šviesūs arba šviesiai violetiniai. Iškasami dar neišdygę anksti pavasarį.
Smidro šaknų ir šakniastiebių užpilas vartojamas nuo inkstų ir širdies ligų. Jis mažina arterinį kraujospūdį, retina ir stiprina širdies susitraukimus, plečia periferines kraujagysles, skatina šlapimo išsiskyrimą. Šiam tikslui 1 valgomas šaukštas susmulkintos žaliavos užpilamas stikline verdančio vandens, ir termose ar kitame šilumą laikančiame inde paliekama 2 vai. nusistoti. Geriama po 1 valgomąjį šaukštą kas 2 vai.
Liaudies medicinoje šakniastiebių užpilu gydomos inkstų, šlapimo takų ligos (cistitas, vandenė ir kt). Bulgarų liaudies medicinoje iš rudenį rinktų raudonų uogų gaminamas vandeninis užpilas, vartojamas nuo impotencijos (vyro lytinės bejėgystės).
smidro ūglis
smidro uogos

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *