Pradžia / Augalai nuo A iki Ž / Vėlyvis (Colchicum)

Vėlyvis (Colchicum)

Vėlyvis (Colchicum)Vėlyvis – lelijinių (Liliaceae) šeimos, 20—40 cm aukščio, labai dekoratyvus, vaistinis ir kartu nuodingas augalas. Gumbasvogūniai dideli, pailgai kiaušiniški, apsigaubę juodai rudu lukštu. Turi 3—4, retkarčiais 5—6 pailgai lancetiškus, stambius, šviesiai arba tamsiai žalius, blizgančiu paviršiumi lapus, išaugančius anksti pavasarį ir liepos mėnesį sunykstančius. Žiedai dideli, rožinės, rausvai violetinės spalvos. Žydi rugpjūčio—spalio mėnesiais, kai nebeturi lapų. Sekantį pavasarį žiedų vietoje kartu su lapais išlenda vaisiai. Jie subręsta lapams džiūstant.
Dažnai gėlynuose auginama rūšis — rudeninis vėlyvis (Colchicum autumnale). Vietomis savaime auga ir Lietuvoje. Žiedai rožiškai violetiniai, 7 cm ilgio, iš žemės išlenda lizdais, po 1—5 žiedus. Žydi rugsėjo—spalio mėnesiais. Vertos dėmesio dar šios velyvio rūšys: Colchicum hornmuelleri. Auga Irane, Sirijoje. Žydi rugpjūčio pabaigoje rožiniais, 20 cm ilgio žiedais; Colchicum speciosum. Savaime auga Kaukaze, Turkijoje, Irane. Žydi rudenį. Žiedai purpuriškai rožiniai, 25 cm ilgio.
Vėlyviai gerai auga saulėtoje ir pusiau užpavėsintoje vietoje, trąšioje, giliai įdirbtoje priesmėlio ir priemolio dirvoje. Dauginami sėklomis ir gurnbasvogūnėliais. Sėklos sėjamos tik ką surinktos. Sėjinukai žydi penktais šeštais metais. Gumbasvogūnėliai atskiriami nuo motininio gumbasvogūnio, augalą persodinant. Norint vėlyvius dauginti pastaruoju būdu, juos reikia persodinti kas 2—3 metai. Šiaip jie vienoje vietoje gali augti 5—6 metus. Suaugę, dideli gumbasvoguniai sodinami 12—15 cm, o maži—6—10 cm gyliu. Žiemai patariama lengvai pridengti durpėmis.
Vėlyviai tinka didelėms grupėms sudaryti gazonuose, auginti daugiamečių gėlių lysvėse, alpinariumuose ir pražydinimui žiemą.

Vėlyvis (Colchicum)1

Taip pat skaitykite,

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens)

Rudgrūdėlė visžalia (Iberis sempervirens) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos visžalis augalas, kilęs iš Pietų Europos. Užauga 20—30 ...

6 komentarai

 1. As is botnikos mokytojos isgirdau, kad tai vezi sukelianti gele …

 2. Sveiki,
  kodėl nerašote būtinos informacijos prie augalų, apie jų nuodingumą? Žmonės turėtų būt informuoti kurie augalai pas juos auga nuodingi, jei koks vaikas nutartų paragauti „salotų“. O dabar tai ir neįtars… Be to soduose auga pilna dekoratryvinių augalų su uogomis.

 3. Botanikai šį augalą priskiria prie nuodingiausių ir retų į raudonają knygą įrašytų augalų grupę.Vasara augalas nėra gražus,tačiau rudenį savo fioletiniais žiedais tikrai nustebina.Žiedai nėra kvapūs.Auga pamiškėse.Skinti.kasti svogūnus draudžiama.Tegul šis augalas auga pamiškėse,pievose,kur nešienaujama ir savo rudeniniais žiedais stebina grybautojus ir gamtos mylėtojus.

 4. Vėlyviai – labai nereiklūs augalai. Jei nespėjate jų pasodinti rugpjūčio mėnesį ir užmirštate – jie žydės ir nepasodinti… Po to galėsite pasodinti jau peržydėjusius, nors ir lapkričio mėnesį.
  Žinoma, toks žydėjimas vėlyviui – menkas džiaugsmas; žiedai formuojasi tik iš svogūnėlio sukauptų atsargų ir nebus tokie puošnūs, kaip augančių žemėje.
  Dabar vėlyvių yra ir įvairių labai dekoratyvių veislių – pilnavidurių, baltų ir t.t.

 5. sveika , isivesk zodi velyvis ir ten yra daug informacijos apie sia gele , beje ji yra nuodinga

 6. Laba diena.

  Jei persodinsiu rudeni zydinti velyvi jam perzydejus-ar labai nuskriausiu augala?Ar butinai turiu ji persodinti tuo metu, kai nuvysta lapai?
  Aciu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *